שישי, 21 ספטמבר 2018
A+ R A-

חברות ארנק

רשות המסים מעמיקה את הטיפול בחברות הארנק: צוות של הרשות פרסם את המלצותיו לטיפול בנושא, לפיהן יש להעלות את יעד הגבייה מחברות אלה לכ-700 מיליון שקל בשנה.

מדובר בחברות בהן משתמשים מנהלים בכירים כדי להתחמק מתשלום מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ומס בריאות כשכירים ובמקום זאת משלמים מס חברות בלבד. כלומר, במקום לשלם מס שולי של 50% על הכנסתם הגבוהה לפי חוק, הם משלמים מס חברות שעומד על כ-26.5% בלבד. על פי הערכת הרשות, כ-13 אלף מנהלים בכירים במאיון העליון משתמשים בהסדר המס הנ"ל. ברשות מקווים לסיים את החקיקה שתאפשר את הגבייה תוך כחצי שנה.

 

במהלך עבודת הוועדה חשבו החברים בה להציג שתי אלטרנטיבות. האחת היא לחייב את החברות לשלם מס דיבידנד של 30% על לפחות מחצית מהרווחים שלהן ואילו השנייה היא לשלם מס על הריבית שבין הפער בין המיסוי לשכירים והיסוי על חברות, כלומר מס על התמריץ שיש למנהל בכיר להקים חברת ארנק. מס זה אמור היה להגדיל את המס שמשלם אותו בכיר ב-4% עד 8%. לבסוף הוחלט להגיש המלצות ללא אלטרנטיבות אלא כמקשה אחת כדי לאפשר פחות תכנוני מס.

על פי ההמלצות שהוגשו לשר האוצר, יאיר לפיד, חברות הארנק יחולקו לשלוש קטגוריות: הראשונה היא מקרה קלאסי של חברת ארנק בה מנהל יחיד מקבל הכנסה לחברה בבעלותו, במקום לקבל שכר כשכיר ובמקרה כזה המיסוי על אותה חברה יהיה כמו מיסוי על שכיר.

הקטגוריה השנייה היא של חברת ארנק שרוב ההכנסות שלה הן לא מהעבודה של בעליה כמנהלים אלא מהשקעות. לדוגמה, כאשר בעלי חברת הארנק עשה שימוש בהכנסות שלו מעבודה כדי להשקיע ולרכוש נדל"ן או תיק השקעות בבורסה ורוב ההכנסות של חברת הארנק הוא משכר דירה או תשואה על השקעה פיננסית וכדומה. במקרה כזה, הרשות תתייחס ל-50% מהכנסת החברה כאילו חולקה לבעלי מניותיה היחידים מידי שנה כדיבידנד ועל כך יהיה מיסוי של 30%.

הקטגוריה השלישית היא של חברות שהן בפועל חברות ארנק, אך לא נמנות על שתי הקטגוריות הראשונות. חברות אלו רושמות רווחיות גבוהה אך אינן מחלקות את הרווחים כדיבידנדים. במקרה זה, חברות אלו יחויבו במס בשיעור של 1% לשנה מהרווחים הבלתי מחולקים שצברו מעל ל-25% מההכנסות. כלומר, אם חברה מכניסה בשנה מיליון שקל ומרוויחה 300 אלף שקל היא תמוסה ב-1% נוסף על 50 אלף השקלים בהן היא מחויבת במקור.

צוות חברות הארנק שלח את ההמלצות לתגובות לשכת עורכי הדין ולשכת רואי החשבון ופרסם את הדו"ח גם באתר האינטרנט של רשות המסים. הצוות הוקם ככחלק ממסקנות ועדת טרככטנברג. בראשות הוועדה עומד מנהל רשות המסים, משה אשר, וחברים בה פרופ' יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, עו"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רו"ח פרידה ישראלי ממנהל הכנסות המדינה וחברים נוספים מרשות המסים ואגף התקציבים באוצר.

פורסם בכלכליסט - אוקטובר 2013

יצירת קשר מהירה


מבזקי כלכלה