שישי, 21 ספטמבר 2018
A+ R A-

עוסק פטור או עוסק מורשה

עוסק פטור

עוסק אשר מחזור העסקאות השנתי הצפוי שלו אינו עולה על 79,482 ש"ח בשנת 2014 יכול להירשם במע"מ כעוסק פטור.

עוסק פטור ידווח פעם בשנה למע"מ על מחזור העסקאות שלו (הצהרת עוסק פטור למע"מ) וכן חייב בהגשת דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301).

 

עוסק פטור מוציא קבלה בלבד ללקוח במועד קבלת התשלום.

עוסק פטור אינו רשאי לקזז מע"מ בגין רכישותיו והוצאותיו השוטפות (מע"מ תשומות), הסכום שלא קוזז יתווסף לסכום החשבונית ויהווה חלק מהוצאותיו לצורך מס.

במידה ומחזור העסקאות של העוסק הפטור עלה על המותר, ראשית יש לדווח על כך למע"מ, העוסק ישלם מע"מ על ההפרש שמעל תקרת הפטור, כמו כן הוא זכאי לקזז מע"מ תשומות בגין אותם חודשים.

לעוסק פטור ישנו יתרון של חסכון במס לעומת העוסק מורשה. היתרון נובע מזה שסכום המע"מ שלא ניתן לקיזוז מתווסף לסכום ההוצאה, כך שהרווח לצורך מס נמוך יותר וכך גם חבות המס.

נדגיש כי הפטור של העוסק פטור הוא לעניין מע"מ בלבד, והוא אינו פטור ממס הכנסה ובטוח לאומי (בד"כ), לכן מיד לאחר פתיחת התיק במע"מ יש לפתוח את התיקים גם במס הכנסה וביטוח לאומי.

ישנם עסקים שאינם יכולים להירשם במע"מ כעוסק פטור אלא חייבים להירשם כעוסק מורשה. הרשימה מונה את בעלי המקצועות והעיסוקים הבאים :

בעל מקצוע חופשי: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון, שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים, או מרפא שיניים.

נותני שירותים לגבי מופע אומנותי, לרבות הנחייה, בניית תפאורה, הכנה בדיקה ופקוח על מבחנים, הרצאה, הוראה, כתבנות, קצרנות, תרגום, כתיבה, עריכה, פישור.

בעל בית ספר לנהיגה, מתווך מקרקעין, בעל בית ספר לרבות גן ילדים, סוחר ומתווך רכב, וחברה.

עוסק מורשה

עוסק מורשה גובה מע"מ בגין עסקאותיו (מע"מ עסקאות) והוא מוציא חשבונית מס ללקוח.

עוסק מורשה רשאי לקזז מע"מ בגין הרכישות וההוצאות השוטפות שלו (מע"מ תשומות).

עוסק מורשה מדווח למע"מ פעם בחודש או פעם בחודשיים (לפי גובה במחזור השנתי), על מחזור העסקאות שלו, וכן על מע"מ העסקאות בגין מחזור זה (המע"מ שגבה מלקחותיו). בנוסף הוא מדווח על המע"מ אשר קיזז בגין רכישות והוצאות שוטפות שלו (מע"מ תשומות). הסכום לתשלום או להחזר, הוא ההפרש בין השניים.

יצירת קשר מהירה


מבזקי כלכלה